Tuti tippek a kiegészítőkhöz, még sokáig velünk maradnak

-on May 31, 2020

Választhatunk: maszk vagy arcpajzs. Amit viszont nem választunk, az a veszély és a kockázat. Ha jobban belegondolunk – mondja Brian Castrucci a Beumont Foundation közegészségügyi non-profit alapítvány elnöke – a maszk a mi generációnk „óvszere”.

Castrucci, miután eltöltött egy évtizedet állami és helyhatósági egészségügyi osztályokon, jól emlékszik még, amikor a 80-as HIV járványában az óvszer megszokottá vált. Persze enyhén szólva sem lelkesedett érte senki, ám amikor a védekezés elmulasztásának tragikus következményei láthatóvá váltak, mégiscsak elfogadták.

Hasonló a helyzet ma a maszkokkal, úgy indultak, mint a helyzet bogaras-paranoid túlreagálásának tünetei, mára azonban a világjárvány elleni harc nélkül kellékeivé váltak. A szülők ráhúzzák a totyo gyerekeikre, a pincérek már viselik, a wellnessezők pedig viselni fogják. Sőt, már olyan elképesztő változatot is fejlődött belőle, szó zavartalanul ehetünk egy étteremben.

„Nagy valószínűséggel közösségben és nyilvános területeken még belátható ideig viselni fogjuk” – mondja Ben Cowling, a University of Hong Kong közegészségügyi karának vezető epidemiológusa, aki a tömegközlekedési eszközökön és a zsúfolt területeken a későbbiekben is tanácsos tartja a maszk viselését akkor is, amikor otthonunk elhagyása már biztonságosan nyilvánított lesz.

Trish Greenhalg, az Oxfordi Egyetem Alapellátás professzora szerint pedig az embereknek addig kellene a maszkot hordaniuk „amíg egyáltalán nem lesznek új esetek, vagy csak minimális számú új eset keletkezik." Ettől az Egyesült Államok viszont még jócskán távol van. (A magyarországi adatok, mint tudjuk, kedvezőbbek, mint amire az amerikai szerző utal, de még nálunk is jócskán tart a védekezés időszaka. a szerk.)

arcmaszk arcmaszk textil maszk

Sorbet Island Fehér virágmintás arcmaszk - 7 990Ft

Bár a maszkok hasznosak a járványhelyzetben, a kommunikációt és a társas érintkezést eléggé megnehezítik az arc alsó felének kitakarásával. Ez a zavaró tényező sokkal feltűnőbbé válhat, ahogyan visszatérünk a mindennapi kerékvágásba. Egyes szakértők azt vetítik előre, hogy a maszkot felválthatják olyan védőeszközöket, amelyek nem rejtik el az arcot. Ám még akár az is lehet, hogy örökre kommunikációs szokásaink. David Matsumoto, a Humintell (egy a gesztus- és nyelvfejlesztés területén tevékenykedő, kommunikációs tréningeket tartó cég) világszinten elismert pszichológusa szerint lehetséges, hogy számos jelentéstartalmat elveszítünk, amikor csak a szemünkkel próbálunk kommunikálni, ráadásul két méterre. „A normális interakció során számos vizuális jel érkezik az arcunknak egy részéről, amely az orrnyereg alatt található. E szignifikáns hiányában mondanivalónk sokkal félreérthetőbbé válik Ezért válik. van, hogy egymás arcát és nem térdét nézve kommunikálunk” – mondja Matsumoto.


Ha emiatt az embereknek elegük lenne a maszkokból, akkor ott van az arcpajzs: egy átlátszó műanyaglap hozzáerősítve egy fejpánthoz. Ez legalábbká teszi lehetővé, hogy a partnerünk tanulmányozhassuk beszélgetés közben, a hallásrosultaknak pedig nagy segítség, hogy így tudja szájról olvasni. Azoknak pedig, akiknek munkájuk miatt egész nap kötelező a védőeszköz, az arcpajzs viselése sokkal kellemesebb lehet, mint egy maszké. Angéla Rasmussen, a Columbia University virológusa is úgy gondolja, hogy például napi hat árut pakolni egy szupermarketben sokkal könnyebben lehet arcpajzsban, mint maszkban.

Egyenlőre nincsenek még tanulmányok arra vonatkozóan, hogy a maszk vagy az arcpajzs meggondolja-e a koronavírus átadásának megelőzését, de lehetséges, hogy az arcpajzs a biztonságosabb. Például Michael Edmond, a University of Iowa epidemiológusa szerint az arcpajzs több, mint 90%-kal csökkenti a köhögésből származó cseppek mennyiségét influenza esetén és a maszkkal a szemeket is védi. Nem is beszélve arról, hogy akik maszkot hordanak, gyakran viszketést érezve hozzáérnek arcbőrükhöz, dörzsölik, vakarják orrukat – az arcpajzs esetén ez nem lehetséges. Ennek ellenére Cowling szerint egy pandémia esetén a maszk a súlyos védőeszköz, mivel az arcpajzs a nagyobb cseppektől ugyan megvéd, de nem küszöböli ki a kibocsátott-kiköhögött vírus terjedését és átadását. (Edmond ezért arra is rámutat, hogy a textilmaszkok sem tudnak 100%-osan visszatartani a kiköhögött fertőző cseppeket.)

És aztán persze ott van az is, hogy néz már ki egy arcpajzs? Finoman szólva is elég extra kiegészítő. Edmond elmondása szerint számos kórházi dolgozó hordja a munkahelyén, és ők már többé-kevésbé hozzászoktak, hogy néznek ki, mint a hegesztőfigura a Lego készletből, de hétköznapokon hordva elég szokatlan látványt kelt.

Még úgy is, hogy a társasági interakcióinkat megnehezítik, a maszkok elterjedése azért mégiscsak valószínűbb, már csak azért is, mert sokkal könnyebben kezelhetőek. Ebben az esetben leszünk helyette hagyományos kommunikációs praktikáin és a mimikai kíséret nélkülözve átadni mondanivalónkat. Így jól bevált kis mosolyaink és hűséges grimaszaink hamarosan követhetik majd a történelem süllyesztőjébe a meghajlást és a pukedlit.

Hogy leküzdjük ezeket az apró akadályokat, Matsumoto azt javasolja a maszkot viselőknek, hogy gesztikuláljanak és beszéljenek többet, valamint kérdezzenek vissza arra, amit a beszélő mond (Pl. „Hallom, hogy ezt és ezt mondtad, jól értem, hogy ezt és ezt értetted alatta?”) Fontos, hogy ne higgye azt, hogy gondoljuk, hogy tudjuk, mit a másik.

Lényegében mindegy, hogy melyik eszközt választjuk a vírus elleni védekezéshez, a fontos, hogy mindig biztonságban. Ha a maszkok mellett teszed le a voksod vagy esetleg felváltva hordanád a két típust, akkor nézz szét nálunk, szuper alapdarabokat és vidám mintás példányokat is találsz.

Forrás: theatlantic.com
Borító: The NY Times